21 listopada 2013

Po co te QE?



Nowe dane z rynku USA otworzyły wór spekulacji dotyczących interesujących nas instrumentów. Inflacja CPI spada w tempie 1% na 3 miesiące, aktualnie wynosi zaledwie 1%, jeżeli tak dalej pójdzie to na przełomie stycznia i lutego zobaczymy deflację. Rynek już o tym wie, dlatego dzisiaj notowania złota dość mocno zanurkowały.

Wielokrotnie pisałem, że złoto w dłuższej perspektywie czeka trend boczny. Szczyt i dno trendu już wyznaczyliśmy pomiędzy 1200 i 1400$/oz i wszystko się zgadza jak w dobrej książce o inwestowaniu, która jak wiadomo nigdy nie powstanie. Aktualnie cena za uncję kształtuje się na poziomie 1243$, czyli jeszcze w miarę bezpieczne są krótkie pozycje.

Niestety złoto nie jest już tak dobrym materiałem do spekulacji jak było do tej pory, dużo lepiej zachowują się notowania ropy (crude). W lipcu przy 108$/bbl przewidywałem „zgranie” do 100$ i to byłaby bardzo dobra decyzja, ale okazuje się, że cena spadła nawet głębiej. Dzisiejsza cena baryłki 93.77$ wydaje się wręcz za niska, a trend spadkowy wyraźnie się zatrzymał.  Uznaję długą pozycję do 97$ za bezpieczną.

Byki na USDPLN, o których pisałem, zrealizowały ponad 10gr zysku, większość moich predykcji okazuje się prawidłowa. Nie wszystkie. Granie na krótko na S&P500 ciągle nie przynosi oczekiwanych zysków. Każdy timing korekty wynajduję prawidłowo, ale nigdy nie są na tyle głębokie, żeby móc zakwalifikować je do dobrych inwestycji. Zyski po kilku godzinach zamykam niewielką stratą, cały czas łudząc się, że rynek akcji w końcu porządnie zanurkuje.


Dzisiaj obserwuje kolejną korektę, którą do tej pory potraktowałbym jako początek nowego kryzysu, który nigdy nie nadchodzi. Scalping po 5 punktów to dobra rozrywka, ale niewiele z tego wynika, chyba że ma się 10 traderów, którzy potrafią w sumie wydłubać konkretne pieniądze. 

15 listopada 2013

PBG Erigo ogłosi upadłość



Ludzie zostaną bez prawa własności do mieszkań lub nie otrzymają swoich pieniędzy. Scenariusz niemożliwy? Publikuję ten wpis, żeby w przyszłości móc sobie przypomnieć jak wyglądała sytuacja grupy PBG.

Wczorajsze sprawozdanie finansowe pokazuje, że zobowiązania krótkoterminowe wynoszą 2,5 mld zł. Nie wiem dokładnie jakie obligacje i kiedy zapadają ale dla grupy jest to ogromna  kwota.
Wczoraj dowiedziałem się też, że PBG Erigo pozbywa się bardzo atrakcyjnych działek nad poznańską Maltą. 3ha ziemi w centrum miasta wystawiła na sprzedaż za 37 mln zł. Z pewnością posłużą na spłatę gigantycznego zadłużenia grupy.

To, czego nie mogę się dowiedzieć to, co mówi się klientom PGB Erigo podczas rozmów o zakupie mieszkania? Czy klienci są informowani o możliwym zagrożeniu ze strony bankructwa grupy, czy rozmowa dotyczy tylko koloru ścian i podłóg? Zakładam, że handlowiec nie ma prawa wiedzieć, jakie wydarzenia się szykują, bo dbają o to jego przełożeni.


Otoczenie rynku mieszkaniowego obrazuje się w postaci inflacji poniżej 1%, programu dopłat od rządu, kolejną obniżką stóp procentowych i ciągłymi zachętami na kredyty. Przed chwilą do dymisji podał się minister transportu i budownictwa Sławomir „zegarek” Nowak. Zejście z boiska nastąpiło po haniebnym „niewykazaniu 17 tysięcy złotych”. Spekuluje się, że następne zmiany w rządzie mają dotyczyć ukrycia garnituru za 3 tysiące.